Yıldız Takipçisi

Kategori: Genel | 0

Stars Trackers

Onları Bilgisayarlar Olarak Adlandırdılar.

Kadınlar Tarafından Yazılmış Tüm Zamanların Değişken Yıldızlar Çalışması ve Araştırmasının En Büyük Programının Tarihi

  1. yy’ın sonunda Harvard’da astronomik bilgileri derlemesi ve analiz etmeleri için kadınlar işe alındı. Bir süreliğine bu kadınlar istihdam edilse de bu durum Harvard Rasathanesi Müdürü Pickering Henry Draper Kataloğu Projesini üstlenmeye karar verdiği 1880 yılında çarpıcı biçimde değişti. Henry Draper gökyüzündeki tüm yıldızları kataloglamaya başlamıştı ne yazık ki sonuçlanamadan hayata vefat etti. Fakat dul kalan karısı projenin devam etmesini istedi ve Hardvard’a bitirmesi için 400,000 dolar bağış yaptı. Yıldızların yerlerine, spektral tiplerine ve yerlerine karar vermek için fotoğraflama kararı, Pickering’in idaresi ve Bayan Flming’in izlenimleri altında kadınların girişlerini kolaylaştıran gözlemdense ofis işini daha kıyaslanabilir olan bir görev haline getirdi.

Mizahı bir söylemle Pickering’in Haremi  olarak adlandırılan bu kadınlar tüm fotoğraflanmış yıldızları kataloglama ve spektrumlarına göre sınıflandırma gibi zahmetli bir işe başladı. Günde yedi saat, haftada altı gün çalışmak karşılığında saatliğine 35 ila 25 sent kazandılar.  İşçilerle karşılaştırılabilir bu maaşlara ragmen, ki bu ofiste çalışan bir kadının kazandığından daha azdı, bir çoğunun üniversite mezunu da olduğu düşünülünce açıkçası çok düşüktü. Bazıları bilgisayar olarak anılıyorlardı çünkü yıldızları sınıflandırıyor ve komplike bilgileri kısaltıyorlardı ve yardımcı olarak çalışan diğerleri ise bilgileri kaydettikleri için kayıtçı diye adlandırılıyorlardı.

Annie Connan muhtemelen bu kadınların en ünlüsüdür. Binlerce yıldızı kataloglandırdı ve bu iş üzerinde çalışmış olan Flemingin ardından astronomik fotoğraflar sorumlusu olarak isimlendirildi. Cannon, 1910 Astonomik Birlik Toplantısı’nda(Astronomical Union Meeting) hafif değişiklikler ile standart kabul edilen bu yıldızlar için bir derecenlendirme sistemi geliştirdi.

Antonia Caetana Maury ise bir parça daha fazla komplike bir sınıflandırma yöntemi geliştirdi.Bu sistem, şimdilerde Hertzsprung-Russel Diyagramında görülen sıcaklık ve ışıklılık arasında ki bağlantıyı öngörmüştü. Her iki kadın Hardvard Rasathanesi’nde inanılmaz işler yaptılar ve başarıları ile tanınmayı arzu ettiler.

Hardvard’da ki bi diğer kadın astronom ise Williamina Flemingti. Fleming matematik ve fizikteki eksikliğine rağmen tam zamanlı olarak istihdam edildi. Pickering onu rasathanede işe almaya karar verdiğinde Fleming, Pickering’in hizmetçisi idi. 1886’da Henry Draper Kataloglama Projesindeki işi, evlenmek için terk eden Nettie A. Farrar’ın yerine Fleming’i işe aldı. 1899’da Fleming fotoğraf arşivinden sorumlu oldu ki bu kurumsal Hardvard ofisinin bir kadın tarafından geliştirildiği anlamına geliyordu. Pickering’in onu işe alma hikayesi anlatılır ki: erkek asistanın, hizmetçisinin bile daha iyi yapabileceğini iddia ettiği işten yorulmuştu. Geçici olarak onun yerini aldı ve büyük bir verimlilik ile görevi Pickering’in yardımcısından daha devam ettirdi ve sonuç olarak işe alındı.

Bir diğer öne çıkan Hardvard figürü ise Henrietta Swan Leavitt idi. 1892’de Radcliffe’den mezun oldu ve Hardvard’ta çalışmaya başladı. Takımda ki diğer kadınlar gibi astronomiye ve Macellan Bulutları’nda ki Sefeler çalışması ile ünlü oldu.

Fakat kadın ve erkek arasında ki eşitliğin cennetsi durumu gerçekte olduğundan daha aşikar idi. 1923’te Pickering’in kadın asistan fonu ile Harlow Shapley, yıldızlar spektrumları ile çalışmak için Cecilia Payne adlı genç bir İngiliz kadını işe aldı. İki yıl sonra Payne araştırmasını tamamladı ve yıldızlar atmosferi hakkındaki doktora tezini sundu. Ama Harvard sadece erkeklere doktora sanşı tanıyordu kadınlara değil. Payne tezlerini Radcliffe Üniversitesi’ne sunmak zorunda kaldı. Böylelikle 1925’te Payne Harvard Koleji Rasathaesi araştırma projesinde bir astronomi doktorası alan ilk kişi oldu.

1933’te, Astronomi’de doktora seviyesi Harvard Koleji Rasathanesi’ndeki araştırmayı üstlenen 8 mezuna verildi. Hardvard’da derece alanlar 4 erkekti, Radcliff’de ise 4 kadın.

Fakat ertesi sene  erkek ve kadınlarda ki sıralalamanın dağılımı hemen değişti. 1943’te 30 kişiye sağlandı ki 10 tanesi kadındı. 1955’te 60 doktora derecesinden sadece 14 tanesi kadın idi. Sadece yirmi yıl içerisinde astronom oranı yarı yarıya azaldı. Bu arada 1960’ların ortalarına kadar, Harvard Üniversitesi’ne kabul edilmediklerinden, kadın astronomlar doktora için yine Radcliffe kaydolmak zorundaydılar.

Bir Cevap Yazın